Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://ir.dspu.edu.ua/jspui/handle/123456789/6146
Назва: Функціювання вторинних вигуків в аспекті категорії оцінки
Автори: Яковлева, Тетяна
Ключові слова: вторинні вигуки
емоційний
оцінний
тональність мовлення
поліфункційність
Дата публікації: 2023
Бібліографічний опис: Яковлева, Тетяна. Функціювання вторинних вигуків в аспекті категорії оцінки / Т. Яковлева // Проблеми гуманітарних наук : зб. наук. праць ДДПУ імені Івана Франка / М-во освіти і науки України, ДДПУ ім. І. Франка ; [редкол.: М. Ю. Федурко (гол. ред.), С. М. Альбота, О. В. Косович та ін.]. - Дрогобич : Вид. дім "Гельветика", 2023. - Вип.54 : Філологія. - С. 128-135.
Короткий огляд (реферат): У статті схарактеризовано особливості вживання вторинних вигуків як дискурсивних слів у фокусі аксіологічної прагмалінгвістики, що й становить мету цієї розвідки. Актуалізовано терміни «вигук», «інтерʼєктивація», «тональність мовлення», «емоційний», «оцінний», визначено роль вторинних вигуків у реалізації оцінної функції. Основними методами дослідження є метод вибірки, використаний для відбирання фактичного матеріалу; компонентного аналізу – для моделювання смислового навантаження досліджуваних лексем; аксіологічний – для актуалізації й вияву оцінного компонента в контекстах; аналізу й синтезу – для системного опису й репрезентації типів досліджуваних одиниць. Для підтвердження теоретичних положень наукової розвідки проаналізовано приклади з творів української художньої літератури к. XVIII – поч. XXI століть. У процесі дослідження використано тлумачення значень вторинних вигуків із словника міжчастиномовних омонімів сучасної української мови (Глібчук & Добосевич, 2016) для опису особливостей їх уживання в аспекті лінгвоаксіології. Наукова новизна роботи полягає в спробі опису специфіки використання вторинних вигуків для вираження аксіологічних смислів у сучасній українській мові. Запропоновано класифікацію досліджуваних одиниць з огляду на участь у моделюванні позитивно- чи негативнооцінної тональності мовлення. Доведено, що окремі з них відзначаються поліфункційністю, тобто здатністю реперезентувати полярні оцінні відтінки значень, та вживанням в іронічному переосмисленні, що спричиняє зміну аксіологічного характеру висловлення на протилежний. Проаналізований матеріал свідчить про необхідність вдосконалення сучасних словників української мови щодо кваліфікації вторинних вигуків як «емоційних», так і «оцінних / емоційно-оцінних», розширення їх тлумачень щодо здатності вигуків бути поліфункційними чи змінювати оцінне значення в іронічно маркованому контексті. Це забезпечить більш детальний комплексний опис цих елементів, що допоможе сучасним мовцям простежити їхні стереотипні функції для вдосконалення власної мовотворчості.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://ir.dspu.edu.ua/jspui/handle/123456789/6146
Розташовується у зібраннях:2023 Вип. 54. Філологія

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
яковлева.pdf365,95 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.