Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://ir.dspu.edu.ua/jspui/handle/123456789/5872
Назва: Словотвірний потенціал відзооапелятивних відвигукових дієслів української мови
Автори: Кушлик, Оксана Павлівна
Ключові слова: Основоцентричний аспект розвитку дериватології, твірна (мотивувальна) основа, зоо апелятив, відзооапелятивне відвигукове дієслово, словотвірне значення, словотворчий засіб, словотвірна парадигма, морфологічна зона.
Дата публікації: 2023
Бібліографічний опис: Науковий вісник Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Серія : Філологічні науки (мовознавство). 2023. Вип. 19. С. 55–62.
Короткий огляд (реферат): У статті окреслено словотвірний потенціал відзооапелятивних відвигукових дієслів української мови. Ця розвідка продовжує серію досліджень дериваційної спроможності мотивувальних слів різної частиномовної належності (а в межах них різного походження) загалом і похідних дієслів зокрема на предмет установлення типології словотвору з опертям на твірну основу як типологізувальний чинник. Обґрунтовано актуальність порушеної проблеми – наголошено, що для установлення типології словотвору з опертям на твірну основу як типологізувальний чинник необхідне обстеження словотвірної спроможності слів різної частиномовної належності, зокрема й класів слів, які перебувають на периферії системи частин мови. Об’єктом зацікавлення постають відвигукові дієслова, мотивовані т. зв. зооапелятивами, тобто апелятивними вигуками, використовуваними для прикликання, відганяння свійських тварин і птахів, а також для спонукання їх до певних дій на кшталт коськати, таськати, цуцукати, труськати, тюкати, тпруськати, кишкати, вйокати, собкати, цабекати, тпрукати, улюлюкати тощо. Зауважено, що склад таких відзооапелятивних відвигукових дієслів (вони постають за допомогою суфікса -а- / -ка-) у сучасній українській мові не численний і структурований з урахуванням функційного навантаження того чи того вигука трьома групами, які формують: 1) дієслова, мотивовані зооапелятивами, які використовують для підкликання тварин; 2) дієслова, мотивовані зооапелятивами, за допомогою яких відганяють тварин; 3) дієслова, утворені від зооапелятивів, якими спонукають тварин до певних дій. З використанням словотвірної парадигми як комплексної дериваційної одиниці, адекватної основоцентричному аспектові аналізу словотвірних явищ, процесів тощо, систематизовано деривати, які безпосередньо мотивовані відзооапелятивними відвигуковими дієсловами; установлено континуум словотвірних значень, які виражають вершинні дієслова, і можливий розвиток різних відтінків у тому чи тому контексті; визначено набір словотворчих засобів, за допомогою яких постають деривати; окреслено чинники, які зумовлюють встановлений словотвірний потенціал відзооапелятивних відвигукових дієслів в українській мові.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://ir.dspu.edu.ua/jspui/handle/123456789/5872
Розташовується у зібраннях:Наукові видання Кафедра УМ

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
15.pdf358,09 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.